SZÉPLELKEK TÁRSULATA
Ha nem lennék túl-túlkoros, biztos, hogy a veszprémi Bárczi Gusztáv Általános Iskola Szakiskola és Készségfejlesztő Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménybe szeretnék járni. Azért, mert különc és különleges. Noha nagyon örülnénk, ha teljesen hétköznapi jelenség lenne, hogy itt minden gyereket önmagához mérnek, megkérdőjelezhetetlen az egyedi emberi értéke, és méltósága, még a legkülöncebbek kezébe is értelmes cél kerül, ettől könnyebben gondozza kertjeivel együtt pozitív identitását, magabiztosságát, találja meg kallódás helyett a neki pont jó helyet a világban. Itt senki sem fogyatékkal- inkább rengeteg többlettel és lehetőséggel élő. Horváth Éva igazgató több évtizede szakértelmével és gyerekszeretetével vezeti őket kézenfogva. Elkötelezett, fáradhatatlanul kreatív pedagógusok csapatával együtt dolgoznak. Mint a mesében, ugye? Aki nem hiszi, járjon utána, csak egy KLIKK. Mindenestől megölelnénk őket, de állítsuk most rivaldafénybe a Széplelkek Társulatát, az iskola már a múlt században is létező színházát. Hiszen miért ne nevezhetnénk színháznak az ünnepségek alkalmi szereplőiből alkotóközösséggé formálódó csapatot, amely pl. Shakespeare-t, Vörösmartyt, Pilinszkyt, Szabó Magdát, Csukás Istvánt interpretál? Brenner József gyógypedagógus, nem, nem Csáth Géza, egy másik, de csakugyan ugyancsak, a dramaturg, a főrendező, a díszletfestő, az összes színművészre ügyelő, a tagok pedig teljes jogú alkotótársai.
Az iskola épülete sokszor romlik, mert nincs kőbe vésve, a Széplelkek mégis kőszínházban lépnek fel, de független társulatként. Régóta részt vesznek a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozókon, sokszor kapnak arany minősítést. Vannak tagok, akiket színészlegendaként emlegetnek, de mindnyájan Örökös Tag címet kapnak a végső bizonyítványukkal együtt. Legutóbb Horváth Péter, Kedves Isten című regényéből készült darabban láthattuk őket. „A történet 1956-ban játszódik. Önéletrajzi regény az író gyermekkorának azon szakasza amikor maga és testvére is állami gondozásban éltek. A diktatúra minden eleme megjelenik a felnőttek és gyermekek világában és interakcióikban. A feszültséget a humor és az irónia lazítja. De ha nagyon belegondolunk, történhetne a mai Magyarországon is.” – mondják, és jól értik.
A Széplelkek Társulata a mai Magyarországon alkot, és viszi magával az iskolán kívüli, sokszor nagyon nehéz környezetébe a szépirodalmat, szép színházat, szépművészetet, a szép lelket.
A távolból, a nézőtérről is nagyon büszke vagyok rájuk, Kata is az lenne. Javaslom, hogy iktassunk a tapsrendjükbe egy KülönC díjat.