Beszélgetés Takács-Sánta András- humánökológussal

2024. november 15. Reggeli
A beszélgetést a szerző ‘Világeleje – A jó élet keresése az ökológiai válság korában’ című munkája motiválta a Reggeliben, Ruprech Judit fotói között, a Pécsi Közösségi Alapítvány, a PTE Fenntartható Fejlődésért Szakkollégium és a PTE BTK Kortárs Kihívások Kutatóközpont közös eseményén.
A beszélgetést Dr. Farkas Judit moderálta, aki maga is az ökofalvak kultúrantropológus kutatója a PTE-n.
Takács-Sánta András, az ELTE docense, már több könyvet írt. A jelenlegi nem kimondottan tudományos mű, hanem ismeretterjesztő jellegű, szinte zsebkönyv 60 mikroesszével. Elsősorban a közösségi állampolgári cselekvésre hatni kívánó olvasmány, sok kezdeményezés és bekapcsolódási pont felkínálásával.
Más gondolkodási perspektívát kínál, mint a médiában felerősített ökokatasztrófával riogató nézetrendszer, amely tulajdonképpen egy kártékony üzenet, hiszen leszerel, terméketlen aggódásra vagy feladásra késztet.
A szerző az úgynevezett cselekvő remény útját vallja. Másokkal összefogva építhető a kívánatos jövő útja, egy új ökologikus civilizációé, kisebb vagy nagyobb léptékű közösségi kezdeményezésekben, hálózatokban erőt gyűjtve.
Próbáld megtenni, ami Tőled telik, gyűjts társakat, légy az ökológiai fordulat alanya! -Ezzel az inspiratív, lelkesítő ösztönzéssel távozott a hallgatóság.

Klimaváltozás és filantrópia

Kurátorunk, Felcser Dávid felkérést kapott, hogy „Klímaváltozás és filnatrópia” című előadását Nyíregyházán, a Magyarországi Közösségi Alapítványok Országos Találkozóján előadja. Az ország különböző pontjáról érkezett hallgatóság nyitott, konstruktív figyelemmel követte az előadást, így újabb apró lépést tehettünk a változást hozó jövőnk építése felé. Köszönjük a felkérést és a megtisztelő figyelmet!

A 8. Pécsi Tanuló Város Fesztiválon kurátorunk, David Felcser a Klímaváltozás és filantrópia előadása keretében gyűltünk össze a Civil Közösségek Házában. Egy igazán kellemes hangulatú beszélgetés alakult ki a rendkívül informatív és gondolatébresztő előadás végeztével az egybegyűltek között.
Az előadás a harmadik Civil szelfink beharangozó eseménye is egyben. További előadások, beszélgetések keretében lesz lehetőségünk elmélyülni a jövőnket érintő változások felvázolásában.
Köszönjük az irántunk és a közös jövőnk felé tanusított figyelmeteket!

Kocsmakvíz az Ördögkatlanon – 2024. augusztus

Az Ördögkatlan Fesztiválon a Civil pulzus pályázatunk keretében kocsmakvízzel is készültünk a pályázatot felülelő témákban. Örülünk, hogy sok játékos kedvű katlanozó betért hozzánk, és együtt mélyíthettük tapasztalatainkat és tudásunkat!

A „Galaxis Útikalauz Öregedéshez workshop” 2024. augusztus 6.

Augusztusi szemeszterünkön vendégünk Dr. Barcsi Tamás, a PTE ÁJK tanszékvezető egyetemi docense volt, aki a filozófia mindennapi életben alkalmazhatóságáról, a logoterápiáról és az élet értelméről tartott lebilincselő előadást.
Köszönjük mindenkinek az aktív részvételt!

SZENIOR SZEMESZTER -Egy életem, egy halálom c. műhelybeszélgetés – 2024. július 2. Civil Közösségek Háza

Szakmai vendégek: Dr. Zeller Judit ( pszichológus-jogász),az életvégi döntések szakértője, és Dr. Mucsi Georgina szociális munkás, hospice-munkatapasztalattal, gyászkísérési szakember, a Pécsi Halál Kávéház vezetője, mindketten a PTE oktatói.

Jelenléti íven: 14 fő

Az Öreg hölgy és a halál ( The lady and the Reaper)c. kisfilm vetítésével indult a beszélgetés, amely rögtön beindította a példák megidézésén keresztül azt, hogy milyen mozgástér áll rendelkezésére egy embernek, hogy döntsön az egészségügyi ellátás keretében az újraélesztéséről, medikai technológiákkal történő életben tartásáról, vagy ezek elvetni akarásáról.

Az “Előzetes egészségügyi rendelkezés” milyen dokumentum, milyen feltételekkel fogadják el,stb. Melyek a gyakran előforduló konfliktus-típusok, ha már a beteg nyilatkozatra való készsége nem működik , melyek a közvetlen családtagok reakciói, jogai. Feltevődött a kérdés, hogy a résztvevők közül ki az, aki már beszélt közvetlen hozzátartozójával arról, hogy miképp szeretne meghalni. Nemzetközi jó példák is megemlítődtek, s az, hogy a magyar elektronikai információs rendszerek nem tartalmazzák az egyéni életvégi döntéseket. A pécsi Halál Kávéház gyakorlatáról is nagyon érdekes megosztások történtek. E forma jó egy évtizede jelent meg az országban, tkp. egy világmozgalom részeként: Pécsett is havonta egyszer rendezik meg a 2 órás intenzív összejöveteleket. Nem terápiás jellegűek egyáltalán, hanem szabad eszmecseréket, mély beszélgetéseket jelentenek a Civil Közösségek Háza kellemes kávéházában, ahol az élet végességére reflektálnak a résztvevők. Sikeresnek látják a formát, szeptembertől folytatódni fog.

SZENIOR SZEMESZTER – 2024. JÚNIUS 4.

P-AGE Tudatos öregedés klub

Téma: Lakhatási „csapda” időskorban saját lakásban?
Lakások akadálymentesítése, szociális építészet, külföldi példák
Vendégeink:
Dr. Dányi Tibor Zoltán PhD, PTE Műszaki és Informatikai Kar adjunktus
Markó Viktória lakberendező

A Tudatos öregedés fogalmának rövid tisztázása után Dr Dányi Tibor Zoltán bemutatta a Szolidáris Építészet Kutatócsoportot és a csoport eddig megvalósult projektjeit.

A kutatócsoport tagjai – mint az épített környezetet, így a magyar és egyetemes kultúrát is befolyásoló szakemberek – küldetésüknek tekintik azon szociális és ökologikus problémák építészeti eszközökkel történő kezelését, melyek jelentősen befolyásolják korunk életkörülményeit és épített környezetét.

Gyakran dolgoznak együtt közösségszervező hallgatókkal, akik nagyon sokat tudnak abban segíteni, hogy felmérik a segítségre szoruló magyar közösségek igényeit, így olyan projektek valósulhatnak meg, amelyekre a legnagyobb szükség van. A Lakni Kell részeként a későbbiekben is olyan terveket szeretnének megvalósítani, melyben a közösség szolgálatán túl az egyéneknek is segítséget tudnak nyújtani, főként olyanoknak, akik önerőből nem tudják a minimális feltételeit sem megteremteni annak, hogy emberhez méltó körülmények között éljenek.

Tibor nemzetközi és hazai adatokkal és példákkal készült arra vonatkozóan is, hogy milyen a helyzet az idősek lakhatásával kapcsolatosan, milyen kihívásokkal szembesülhetünk, ha akadálymentesíteni szeretnénk lakásunkat/ingatlanunkat.

Ezt követően Markó Viktória lakberendezőtől hallhattunk konkrét javaslatokat és ötleteket arra vonatkozóan, hogy miként tervezzük és álljunk neki ezeknek a munkálatoknak.

Ezt követően élénk beszélgetés alakult ki arról, hogy mi a valós helyzet a magyarországi lakáspiacon akadálymentesítés témakörben, ki engedheti meg magának, illetve kiemelt hozzászólás hangzott el a megelőzéssel kapcsolatos teendőkről a valóban tudatos egészségmegőrzésről, a testünk jó karban tartásáról, az idősek társadalmi részvételéről, valamint a társadalmi szolidaritásról, az időseket támogató környezetről.

Az esemény linkje:

https://www.facebook.com/events/3579758819001834?ref=newsfeed

SZENIOR SZEMESZTER -Szenior ötletgeneráló műhely -2024.május 7.

Helyszín: Civil Közösségek Háza

Beharangozó eseményoldal: https://www.facebook.com/events/438621088763986/?ref=newsfeed

A Szenior témát feldolgozó műhelyek közül az első foglalkozás változatos korú egyéneket vonzott, akik a húszas éveiktől egészen a 83.életévig szóródtak, s akiknek a civil életben szerzett gyakorlatuk is jelentősen eltért.

Megtárgyalt témák, jó ötletek:

Hol ússzanak a szeniorok ?Az idősek úszásának lehetőségei nagyon korlátozottak városban. Állandóan foglaltak az uszodák, csa egy-egy sáv áll rendelkezésre, rossz idősávokban. A tömegközlekedéssel való elérhetőség is jelentősen romlott. (A 30 Y járat például).

A Fitt Nagyi program jó a Hullámfürdőben, elréehtő áron az Egészséges Városok Alapítvány szervezésével.

Kerekesszékes úszás lehetővé tétele emelőszerkezettel megoldás lehetne

Jó intergenerációs Élmény volt valaha: a VIZI DILI esemény a Hullámban csapatokkal, játékokkal, s az egészséges táplálkozást népszerűsítő kínálattal az aulában.

Túrák, kirándulások, séták.

Lehetne, hogy az idősek bemutatnák a Mecsek természeti és helytörténeti nevezetességeit ) pl. Francia emlékmű, a lengyel vonatkozású emlékek) a Pécsett tanuló egyetemistáknak. Lehetne Campus kredites kurzusként is felajánlani.

Jó tapasztalat volt, s ismétlendő: a középiskolások és a nagymamák közös múzemi projektje, amely foglalkozásokon, együttes tevékenységeken alapult.

ERDŐFÜRDŐ ( Orfűi pszichológiai kapcsolatfejlesztő tapasztalat szülők és kamaszlányok együttesének; a hely kiválasztása tükrözze a kapcsolatot, közös szoborformálás,majd bemutatása a közösségnek, visszajelző kör a NAGY Tölgyfa alatt;

TELIHOLD-túrák

MESEERDŐ: remek ,sok helyi monad ( pl. Kantavár a táblákon.)

AKADÁLYMENTESÍTÉS ( Horvát Színházban nem jó a lépcső, itt vizuális akadálymentesítés kell). A People First adatbázisát frissíteni kell az idősek tapasztalataival.

AZ EHETŐ VÁROS. kidolgozni, bemutatni a helyi természet ehető vadnövényeit.

Gyümölcsfák az utcán ( Jelöljék meg az ehető gyümölcsfákat az utcákon!); A Niké szobornál, körte a KIOSZKnál; a tettyei kutyafuttatónál birs).

Közösségi kertek, belső pécsi udvarok, hűsítő pontok, egyfajta ZÖLD KÖZNAPI KALAUZ készítése

a permakultúrás szemlélet terjesztése, a magaságyások technikája. ( Pl. a patacsi kultúrházban is, a Zöld Folt Kert a Király utcában)

BALKONKERTÉSZET (nem ígényel nehéz fizikai munkát)

CIVIL SZELFI ELSŐ SZEMESZTER – EGYÜTTMŰKÖDÉSEK, KOALÍCIÓK ÉS HÁLÓZATOK

A márciusi szelfi szemeszterünkön a civil szervezetek együttműködéséről, koalíciókról, kollektív megjelenési formáiról, hálózatairól beszélgettünk.
Felmerültek kérdésként, hogy mennyiben jelent kiutat az erőforráshiányos állapotokból az öszefogás ? Mit ad, mit visz?
Két meghívottunk, Tasnádi Zsófia (Élménytár) és Vincze Csilla ( Nevelők Háza Egyesület) remek gondolatokkal járultak hozzá az eszmecseréhez.
Feltérképeztük a véleményeket, gyakorlatokat. Mindenkinek jó tapasztalatai vannak az együttműködésekről, kialakult partnerségekről, de felmerült, hogy ezek nem azonosak a koalíciókkal, illetve a hálózati működéssel.
A májusra körvonalazódó civil nappal kapcsolatban is sikerült ötletelnünk.
Köszönjük a résztvevőknek az aktív jelenlétet!

CIVIL SZELFI ELSŐ SZEMESZTER – A CIVIL SZERVEZETEK KOMMUNIKÁCIÓJA II.

Műhelyfoglalkozásunkon Tistyán László vezetésével egy strukturált módszer alkalmazását ismerhettük meg a civil szervezetek kommunikációfejlesztésére vonatkozólag.
A beszélgetés során felszínre került, hogy döntő problémának érzékelik a civil szervezetek az elért célközönség szűkös határait, ( a szélesebb ismertség hiányát) ,az anyagi erőforrások és meglévő kompetenciák korlátosságát, valamint a civil szervezetek kulcsüzeneteinek ködösségét.
Megvilágítódott, hogy milyen okok állhatnak a közösen kiválasztott problémák hátterében, valamint az is, hogy a megoldási alternatívák melletti döntési mátrix milyen tényezők megfontolását igényli.
Köszönjük Tistyán Lászlónak a műhelymunka vezetését és a megjelent szervezetek képviselőinek az aktív részvételt!

CIVIL SZELFI ELSŐ SZEMESZTER – A CIVIL SZERVEZETEK KOMMUNIKÁCIÓJA I.

A civilek napján (február 1-én) ismét találkoztunk a civil szelfi szemeszter résztvevőivel, amely során a szervezeti kommunikáció területeiről, eszközeiről, valamint a kommunikáció alapelveiről Dr. Pavluska Valéria tartott előadást. Ezt követően olyan vizekre eveztünk, ahol többek között a „hogy kommunikáljunk, hogy észrevegyenek bennünket” kérdését egymást inspiráló módon vitattuk meg.

CIVIL SZELFI ELSŐ SZEMESZTER – A SZERVEZETI WELL BEING II.

A Civil Szelfi Szemeszter második alkalmán a szervezeti jóllét kérdéséről gondolkodtak résztvevőink gyakorlati megközelítésben. Mivel napjaink komoly kihívások elé állítják a civil társadalmat, ezért különösen fontos lehet a tagság és önkénteseik motiválása, például olyan ösztönző elemek alkalmazása révén, amelyek átlendíthetik őket a nehézségeken. Ebben többek között a pozitív visszajelzéseknek, az elismerésnek vagy a különböző közösségi kezdeményezéseknek rendkívül meghatározó szerepe van.

Köszönjük a résztvevőknek az inspiráló együtt-gondolkodást!

CIVIL SZELFI ELSŐ SZEMESZTER – A SZERVEZETI WELL-BEING

2023.december 14. / 16:30 / Civil Közösségek Háza

Útjára indult a Szelfi Szemeszter elnevezésű programunk, amely a „Civil pulzus a városmonitoring eszközével” c. projekt keretében megvalósuló kutatás eredményeire reflektáló műhelysorozat. Célja, hogy értelmezze, illetve feldolgozza a Civil Szelfi megállapításait. A következtetéseket támogatott formában, szakértő bevonásával vonják le a résztvevők, majd saját tapasztalataikat integrálva különböző javaslatokkal élhetnek.
A Szemeszter iránt eddig érdeklődők által megjelölt témákat összegezve az első Szemeszter tárgya a „szervezeti well-being” volt.
Mit tehet a civil szervezet, ha a tagok és önkéntesek lelkesültsége alábbhagy, motiváltságuk kiapadóban?
Előadónk dr. Árkovits Amaryl pszichiáter volt, aki a kiégés jelenségéről és annak vetületeiről beszélt részletesebben. A gondolatébresztő előadás nem csupán inspirálóan hatott, de megalapozta a közös munka folyamatát.