Közösségi Bütykölde – első felvonás
2024. november 16. Nappali bár
Igazán jó hangulatban zajlott az első Bütykölős eseményünk a Nappaliban. Biciklik szerelődtek és lyukas ruhák foltozódtak Horváth Genovévának, Pataki Veronikának, Pinczés Ábrisnak, Gangel Illésnek és Szénás-Máthé Nándornak köszönhetően.
Hálásak vagyunk nekik az egész napos önzetlen szolgálatukért!
Ruprech Judit fotográfus Szelíd szabadság c. kiállítása
Ruprech Judit fotográfus Szelíd szabadság c. kiállítása nyílt meg Pécsett 2024. november 7-én a Reggeliben.
A megnyitón Dr. Farkas Judit kultúrantropológus kérdezte a Hemző Károly-díjas (2022) dokumentarista fotóművészt, aki 2020-ban a Hégető Honorka-díjat is kiérdemelte. Judit kamerája fontos, nem konvencionális társadalmi kérdésekre irányul, a kisközösségi megoldáskeresések állnak a fókuszban. A fotók az utóbbi 2-3 évben készültek elsősorban Nyimben és Nagyszékelyen. Az ökofalvakban folyó élet hétköznapi pillanatait rögzítik érzékenyen, arcokat, mindennapi cselekvéseket, a természet- ember viszonyát.
Ördögkatlan Fesztivál – Generációk együttműködése
2024 augusztus 2-án, a Bölcsész udvarban rendezte meg a PKA a Generációk együttműködése: kényszer vagy lehetőség c. szakmai beszélgetést Kokas Éva moderálásával.
A szakértők az egyetem oktatói karából szerveződtek, s mindannyiuk ifjúságkutatói háttérrel is bír. Törőcsik Mária a marketing kommunikáció és életstíluskutatás professzora és Guld Ádám médiakutató a KTK-ról érkezett, Zsidó András a BTK Kognitív és Evolúciós Pszichológia Tanszékéről.
Szó esett a különböző generációkat összefűző sajátos szocializációs élményekről, a valóságérzékelésükre kiható meghatározónak vélt jegyekről, a rájuk aggatott címkékről. A fiatalokra vonatkozó kutatások markánsan jeleznek egy rossz közérzetet legalább 40 %-ukban, online eszképizmust, frusztrációt, jellemzően otthoni szabadidő eltöltést, amely főleg a digitális környezetben élést jelenti. ( a túlfogasztás destruktív hatása sok ponton érzekelhető.)
Úgy tűnik, a jelenlegi egyetemisták mindössze 10-15 %-a akar tudást szerezni, tanulni, komoly célokkal élni, a többiek csak bejárnak időt tölteni. Egy kérdés tudakolta, hogy mennyire erős a vállalkozói attitűd, jövőkép, amire az volt a válasz, hogy csak 2 % mutatott elkötelezettséget az adataik szerint. A Z generáció sikeréhezőnek nevezhető, elsősorban sikeres és gazdag akar lenni, inkább a szerencse megragadása és nem teljesítmények elérése által.
Felmerült egy másik irány:az ún. nem fogyasztás. Boncolgatta a hallgatóság , hogy mi visz erre az útra ( polikrízis-élmény) milyen más értékek irányítják ezt az életstíluscsoportot ? Érzékelhető-e a tudatos fogyasztás megjelenése.
Izgalmas, nagyon időszerű és jövőbe mutató beszélgetésnek lehettünk részesei!
Pécsbányai kirándulás
A harmadik pécsi szelfinkhez kapcsolódóan indult el egy lelkes kiránduló csapat 2024. november első hétvégéjén, hogy felfedezze a pécsbányai őszi erdő kincseit, majd a fáradt vándorok a Pécsbányai Közösségi Házban gyógygombákat és egyéb finomságokat is kóstoltak.
Köszönjük mindenkinek, aki a természetben, illetve közösségben velünk együtt töltötte az idejét!
Nyitott Udvarok – Szabad Terekhez kapcsolódás – 2024. május 25. 14:00 – 19:00:
2024-ben a Szabad Terek Hálózat is csatlakozott a rendezvényhez, hogy a helyi civil szektor és Pécs MJV Önkormányzata szorosabb együttműködését erősítse, és annak fejlesztését segítse, építse.A PKA programjaival a Civil Közösségek Háza udvarához kapcsolódott. A Civil Közösségek Háza – Minősített Közösségi Színtér – egy minden korosztály számára izgalmas közösségi tér, ahol a mindennapi közösségi élet és kulturális alkotó tevékenység kiállító terek és műalkotások között zajlik. Belső udvara a város egyik leghangulatosabb zöld parkja, játszótérrel és sütizővel.
* Fenntartható társadalmi innovációk kiállítás: a PKA által támogatott pécsi közösségi kezdeményezések bemutatkozása fenntarthatóság témakörben a Könyvmoly Kapualj Galériában
Jánoshida – 2024. május 8.
Május 8-án a Tudatos Öregedés Hálózati találkozón a tudatos öregedés iránt érdeklődőkkel, szervezetekkel és önkormányzatokkal találkoztunk személyesen Jánoshidán.
Csodás élmény volt megosztani a történetünket és beszélni a pécsi tudatos öregedés ökoszisztéma épüléséről, az alakuló interdiszciplináris szakértői közösségünkről, az eredményeinkről és a jövőbeli terveinkről.