A szorongásmentes konyha dilemmái a piactól az asztalig

avagy egy (kötetlen?) beszélgetés a Magyar Superfood és Az elég jó konyha szerzőivel

2024. november 25. Reggeli

Résztvevők:Szabó Adrienn klinikai dietetikus, a Magyar Superfood című könyv szerzője, a Reggeli étterem állandó szakmai tanácsadója,

Bertényi Gábor pszichológus, környezetgazdász, az Agri Kulti alapítója, Az elég jó konyha című könyv társszerzője, és

Felcser Dávid a Reggeli étterem társtulajdonosa, önjelölt fenntarthatósági szakértője

Kurátor társunk moderálása mellett jó hangulatú beszélgetést hallhattunk az aktív és értő közönség részvételével. Meghívott vendég szakértőink kísérletet tettek eloszlatni bizonyos élelmiszerekkel és táplálkozással kapcsolatos tévhitet és berögződést. Hallhattunk többek között a hüvelyes fogyasztás egészségre gyakorolt jótékony hatásairól, illetve ezzel szemben a hazai termesztés nehézségeiről, a magyar lencse eltűnésének okairól. Szóba került a nagyüzemi mezőgazdaság természetbarátabb termelési módszerekre átállításának nehézsége, de meglepően pozitív példákat is hallhattunk. Ennek ellenére a jógyakorlatok felskálázhatóságával kapcsolatban a résztvevők meglehetősen szkeptikusak voltak. Bertényi Gábor az Agri Kulti alapítója megosztotta velünk új projektjük, a hét dimenziós farm értékelő rendszerük működési elvét és finanszírozási nehézségeit.

Közösségi Bütykölde – első felvonás

2024. november 16. Nappali bár
Igazán jó hangulatban zajlott az első Bütykölős eseményünk a Nappaliban. Biciklik szerelődtek és lyukas ruhák foltozódtak Horváth Genovévának, Pataki Veronikának, Pinczés Ábrisnak, Gangel Illésnek és Szénás-Máthé Nándornak köszönhetően.
Hálásak vagyunk nekik az egész napos önzetlen szolgálatukért!

Ruprech Judit fotográfus Szelíd szabadság c. kiállítása

Ruprech Judit fotográfus Szelíd szabadság c. kiállítása nyílt meg Pécsett 2024. november 7-én a Reggeliben.
A megnyitón Dr. Farkas Judit kultúrantropológus kérdezte a Hemző Károly-díjas (2022) dokumentarista fotóművészt, aki 2020-ban a Hégető Honorka-díjat is kiérdemelte. Judit kamerája fontos, nem konvencionális társadalmi kérdésekre irányul, a kisközösségi megoldáskeresések állnak a fókuszban. A fotók az utóbbi 2-3 évben készültek elsősorban Nyimben és Nagyszékelyen. Az ökofalvakban folyó élet hétköznapi pillanatait rögzítik érzékenyen, arcokat, mindennapi cselekvéseket, a természet- ember viszonyát.

Ördögkatlan Fesztivál – Generációk együttműködése

2024 augusztus 2-án, a Bölcsész udvarban rendezte meg a PKA a Generációk együttműködése: kényszer vagy lehetőség c. szakmai beszélgetést Kokas Éva moderálásával.

A szakértők az egyetem oktatói karából szerveződtek, s mindannyiuk ifjúságkutatói háttérrel is bír. Törőcsik Mária a marketing kommunikáció és életstíluskutatás professzora és Guld Ádám médiakutató a KTK-ról érkezett, Zsidó András a BTK Kognitív és Evolúciós Pszichológia Tanszékéről.

Szó esett a különböző generációkat összefűző sajátos szocializációs élményekről, a valóságérzékelésükre kiható meghatározónak vélt jegyekről, a rájuk aggatott címkékről. A fiatalokra vonatkozó kutatások markánsan jeleznek egy rossz közérzetet legalább 40 %-ukban, online eszképizmust, frusztrációt, jellemzően otthoni szabadidő eltöltést, amely főleg a digitális környezetben élést jelenti. ( a túlfogasztás destruktív hatása sok ponton érzekelhető.)

Úgy tűnik, a jelenlegi egyetemisták mindössze 10-15 %-a akar tudást szerezni, tanulni, komoly célokkal élni, a többiek csak bejárnak időt tölteni. Egy kérdés tudakolta, hogy mennyire erős a vállalkozói attitűd, jövőkép, amire az volt a válasz, hogy csak 2 % mutatott elkötelezettséget az adataik szerint. A Z generáció sikeréhezőnek nevezhető, elsősorban sikeres és gazdag akar lenni, inkább a szerencse megragadása és nem teljesítmények elérése által.

Felmerült egy másik irány:az ún. nem fogyasztás. Boncolgatta a hallgatóság , hogy mi visz erre az útra ( polikrízis-élmény) milyen más értékek irányítják ezt az életstíluscsoportot ? Érzékelhető-e a tudatos fogyasztás megjelenése.

Izgalmas, nagyon időszerű és jövőbe mutató beszélgetésnek lehettünk részesei!

Pécsbányai kirándulás

A harmadik pécsi szelfinkhez kapcsolódóan indult el egy lelkes kiránduló csapat 2024. november első hétvégéjén, hogy felfedezze a pécsbányai őszi erdő kincseit, majd a fáradt vándorok a Pécsbányai Közösségi Házban gyógygombákat és egyéb finomságokat is kóstoltak.
Köszönjük mindenkinek, aki a természetben, illetve közösségben velünk együtt töltötte az idejét!

Közösségfejlesztők Nyári Egyeteme – 2024. július 18 – 21. Kunbábony:

LÉT(EZ)ÜNK! Közösségi munka a válságok korában címmel
Pénteki nap – Kihívások és válaszok – közösségek és fejlesztés ma
* Aktívan? Sikeresen? Tudatosan? Galaxis útikalauz az öregedéshez workshop megtartása
Tudatos öregedés szemléletének feldolgozása, pécsi program (idősbarát platform) bemutatása

Nyitott Udvarok – Szabad Terekhez kapcsolódás – 2024. május 25. 14:00 – 19:00:

A Nyitott Udvarok éves programja a helyi közösségeknek, civil szervezeteknek biztosít lehetőséget a bemutatkozásra, valamint a város lakóival összefogva, magánudvarokat is megnyitnak a helyi lakosok, ahol bemutatásra kerülnek Pécs rejtett értékei a helyszínek történeteinek feltárásával.

2024-ben a Szabad Terek Hálózat is csatlakozott a rendezvényhez, hogy a helyi civil szektor és Pécs MJV Önkormányzata szorosabb együttműködését erősítse, és annak fejlesztését segítse, építse.A PKA programjaival a Civil Közösségek Háza udvarához kapcsolódott. A Civil Közösségek Háza – Minősített Közösségi Színtér – egy minden korosztály számára izgalmas közösségi tér, ahol a mindennapi közösségi élet és kulturális alkotó tevékenység kiállító terek és műalkotások között zajlik. Belső udvara a város egyik leghangulatosabb zöld parkja, játszótérrel és sütizővel.

PKA programok:
* Fenntartható társadalmi innovációk kiállítás: a PKA által támogatott pécsi közösségi kezdeményezések bemutatkozása fenntarthatóság témakörben a Könyvmoly Kapualj Galériában

* Időutazás Pécsett mozi 35 mm-es régi pécsi híradó felvételek a múlt század elejétől fekete-fehér filmkockák segítségével

link a programról: https://pecs.hu/nyitott-udvarok-napja/

 Jánoshida – 2024. május 8.

Május 8-án a Tudatos Öregedés Hálózati találkozón a tudatos öregedés iránt érdeklődőkkel, szervezetekkel és önkormányzatokkal találkoztunk személyesen Jánoshidán.
Csodás élmény volt megosztani a történetünket és beszélni a pécsi tudatos öregedés ökoszisztéma épüléséről, az alakuló interdiszciplináris szakértői közösségünkről, az eredményeinkről és a jövőbeli terveinkről.