P-AGE Társasjáték fejlesztés
Nemzetközi projektünk egyik központi tevékenysége a P-AGE Eszköztár létrehozása, amelynek keretében szeretnénk jól használható, hatékony és egyben élvezetes módszert kínálni azon szakemberek és szervezetek számára, akik hozzánk hasonlóan szeretnék a generációk közötti szakadékot csökkenteni és saját közösségeiket idősbaráttá alakítani.
Napjainkban az idősek megítélése a társadalomban drámaian romlott. A marginalizált csoportokat, köztük az időseket általánosan negatív sztereotípiák sújtják. Az életkor alapú előítélet egyike a társadalmilag leginkább elnézett és intézményesült előítéleteknek. Az életkor alapú kategorizáció mechanizmusa hasonló, mint a diszkrimináció: embereket marginalizálunk, felelősségtől, hatalomtól és méltóságtól fosztunk meg az életkor nevében.
Az ageizmus nem más, mint az életkor alapján történő besorolás, ítéletalkotás és kirekesztés jelensége, amely gyakorlatilag az egész életünkben körülvesz bennünket, ezért már szinte természetesként hat.
Ageizmusról beszélünk, amikor a társadalom szemében előbb túl fiatalok, aztán hirtelen túl idősek leszünk bizonyos dolgokhoz, amikor előítéletekkel szűkítik be a lehetőségeinket. Az öregséget úgy kezeli, mintha egy adott életkortól az emberek mind azonossá válnának, rájuk aggat sztereotípiákat, és különálló csoportként kezeli őket. Ez dehumanizálja az embert, hiszen megfosztja saját vonásaitól és láthatatlanná teszi. Amikor egy embert nem látunk önmagában, hanem kizárólag egy hozzá társított csoport tagjaként, az ellentmond az emberi méltóságnak, mert gyakorlatilag láthatatlanná teszi, megszünteti magát az embert.
A jelenlegi társadalmunk nem nyújt elég lehetőséget az idősek számára az aktív szerepvállalásra és nincs felkészülve az intergenerációs együttműködés kezelésére. A generációk közötti kapcsolatrendszer, a természetes kommunikáció kialakítása különösen fontos. Konkrét megoldásokat kell kidolgoznunk az előítéletek csökkentésére, a jelenlegi patthelyzet megváltoztatására: minőségi, generációk közötti párbeszéddel, a sztereotípiákat lebontó és az idősebb generációkról hiteles képet nyújtó információk terjesztésével, az idősebb generációk számára, velük együttműködve, az aktív társadalmi szerepvállalás lehetőségének megteremtésével. Ezzel nemcsak befogadóbb és gondoskodóbb társadalmat építhetünk, de megfelelő társadalmi megbecsülést is biztosíthatunk az idősebb generációk számára.
A P-AGE projekt során célkitűzésünk volt, hogy intergenerációs és idősbarát fókuszú társasjáték fejlesztése révén csökkentsük a generációk közötti távolságot, és erősítsük az aktív szerepvállalást az egymással szembeni, sok esetben internalizált előítéletek elleni fellépésben.
P-AGE Társasjáték-fejlesztő csoportunk tagjai:
Arató Vilja
Bognár Csaba
Borsós Zsófia
Hoffmanné Toldi Ildikó
Knyihár Éva
Szalóki Réka
Rafa-Gyovai Tibor
Török Bettina
Fotó:
Rafa-Gyovai Tibor
A P-AGE Társasjáték egy érzékenyítő és edukációs társasjáték, célja az öregedés során bejárható utak megmutatása, saját élmény szerzése közben, ami motiválja, inspirálja a játék különböző életkorú résztvevőit a saját életük, közvetlen környezetük tudatos alakítására és az idős generáció elfogadására. Az átélt élmény cselekvési mintát ad a résztvevőknek, és elősegíti, hogy a valóságban is kézbe vegye sorsa irányítását, a játék akcióit valóságos cselekvések főpróbájaként lehet felfogni. Célunk a békés egymás mellett élés és generációk közötti együttműködés kialakulásának támogatása, a közös értékek felfedezése.
A társas játékmester közreműködésével játszható, 6-8 fő részvételével. Az időigénye legalább három óra, de a feldolgozási szakasz kibővítésével (drámapedagógiai és művészetterápiás módszerekkel) akár hét-nyolc órára is kibővíthető.
Munkahelyi és informális közösségek, baráti társaságok és családok számára egyaránt ajánljuk.
Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.